Ogłoszenia parafialne – V Niedziela Wielkiego Postu – 29.03.2020

Intencja ogólna/kwiecień: Módlmy się, aby wszystkie osoby pod wpływem uzależnień otrzymały pomoc i były otoczone opieką.
Intencja parafialna: Za nas wszystkich – mieszkańców Łącka, Czerńca, Maszkowic, Szczereża, oś. Romskiego – o zachowanie od wirusa.

Kochani Parafianie
1. Przeżywamy 5 Niedzielę Wielkiego Postu. To już trzecia niedziela, jaką przeżywamy w nadzwyczajnym stanie spowodowanym przez zagrożenie epidemiologiczne. W tym tygodniu czekają nas kolejne ograniczenia. Zachęcamy, by pomimo ograniczeń jakie nas dotykają i utrudnień duszpasterskich utrzymywać łączność z Bogiem i całą wspólnotą parafialną i wspólnotą Kościoła Powszechnego. O sposobie organizacji naszego życia parafialnego na bieżąco informujemy na naszej stronie internetowej oraz FB. Wiemy, jak bardzo tęsknicie za sakramentami i za naszymi tradycyjnymi nabożeństwami wielkopostnymi. W sytuacji, w której nie możemy pójść do kościoła, otwierajmy nasze serca i nasze domy dla Jezusa. Trwajmy na modlitwie, służmy sobie wzajemnie, bądźmy dla siebie źródłem błogosławieństwa i umocnienia. Zapewniamy Was o naszej pamięci w codziennej modlitwie, a także w każdej Mszy św., w czasie której obejmujemy Wszystkich Was.

2. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. W tym szczególnym czasie epidemii pamiętajmy o duchowym przeżywaniu tajemnicy Eucharystii i kapłaństwa (I czwartek miesiąca), o wynagradzaniu Najświętszemu Sercu Jezusa za grzechy osobiste i wszystkie grzechy ludzi na całym świecie (I piątek miesiąca) oraz o nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny zniewagi jakie cierpi od wszystkich ludzi (I sobota miesiąca). Wszystkie te nabożeństwa, oraz tradycyjne nabożeństwa wielkopostne możemy organizować w rodzinnym gronie korzystając z naszych książeczek, albo przy pomocy transmisji radiowych, telewizyjnych i internetowych.

3. W tym tygodniu nie będzie tradycyjnych odwiedzin chorych z okazji pierwszego piątku. Posługa osobom chorym i w podeszłym wieku możliwa jest w przypadku niebezpieczeństwa śmierci. W takich przypadkach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z duszpasterzami, którzy wyjaśnią dalszą procedurę.

4. Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa. Niestety, z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne, nie będzie uroczystego poświęcenia palm, procesji, ani konkursu. Można jednak pomyśleć o przygotowaniu małej – symbolicznej palmy i umieszczenie jej w domowym ołtarzyku.

5. W tym roku nie będzie diecezjalnego, ani parafialnego Dnia Młodych. Nie będzie także tradycyjnych rekolekcji parafialnych. Czas, który przeżywamy to jest czas zamkniętych rekolekcji. Wykorzystajmy go dobrze. Niech wśród wszystkich naszych trosk i podejmowanych wysiłkach nie zabraknie nam czasu na modlitwę, lekturę Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, na akty wzajemnej miłości, na pojednanie się bliźnimi.

6. W tym czasie epidemii prosimy, by korzystać z kancelarii po wcześniejszym skontaktowaniu się z dyżurnym kapłanem. Nr tel. komórkowego podajemy na naszej stronie internetowych i na FB.

7. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności śp. Jan Gromala z Maszkowic. Polećmy Miłosiernemu Bogu Jego nieśmiertelną duszę: dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie.

Intencje pogrzebowe:
śp. Piotr Szlęk          30.03-09.04.             ks. Piotr Nowak (WSD Tarnów)
śp. Piotr Szlęk          29.03-09.04              ks. Jacek Miszczak (Pustków)

Zapowiedzi przedślubne:
– Mariusz PODGÓRSKI z Przysietnicy i Aneta Jadwiga KLAG z Maszkowic;
– Łukasz Franciszek OLEJARZ z Krośnicy i Anna WĄCHAŁA z Łącka;
– Sebastian Karol KOZAKIEWICZ z Wieliczki i Dominika Maria SŁABASZEWSKA z Łącka;
Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tych małżeństw, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej! 

Nasz kościół w Łącku w czasie zarazy:
Podajemy kilka praktycznych informacji dotyczących funkcjonowania naszego duszpasterstwa w najbliższych dniach:

1. Wszystkich, którzy w tych dniach, lub w najbliższym czasie mieli zaplanowany chrzest swojego dziecka prosimy o spokojne zaczekanie do czasu zakończenia stanu epidemii. W przypadku zagrożenia życia kontaktujemy się z kapłanem. Należy pamiętać, że w niebezpieczeństwie śmierci dziecka, każdy wierzący może udzielić chrztu posługując się materią i formą ustaloną przez Kościół. Należy trzykrotnie polać główkę dziecka wodą i wypowiedzieć formułę: „N” (wypowiedzieć imię nadawane dziecku) „ja ciebie chrzczę w imię Ojca, i Syna, i Ducha świętego”.

2. Sakrament pokuty (spowiedź). W tej wyjątkowej sytuacji zachęcamy, by do spowiedzi przystępowały osoby mające świadomość popełnienia grzechu śmiertelnego. Osoby, które są w stanie łaski uświęcającej, pomimo mocnego przyzwyczajenia do regularnego przystępowania do spowiedzi powinny w takiej sytuacji dać szansę tym, którzy naprawdę potrzebują spowiedzi. Do sakramentu pokuty umawiamy się telefonicznie.

Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret udzielający odpustu zupełnego wiernym zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, a także pracownikom służby zdrowia, rodzinom i wszystkim w jakikolwiek sposób dotkniętym tym problemem. By go otrzymać należy odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu, uczestniczyć we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu lub po prostu pomodlić się. Powinno być to połączone z wolą spełnienia wszystkich zwyczajnych warunków odpustu, czyli wolę przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak tylko czas epidemii się skończy, odmówienie modlitwy według intencji Ojca Świętego (Wierzę, Ojcze nasz i np. Zdrowaś Maryjo), oraz przyjęcia komunii świętej kiedy to stanie się możliwe.

Akt żalu doskonałego. Kiedy nie ma możliwości sakramentalnej spowiedzi św. można odzyskać stan łaski uświęcającej poprzez wzbudzenie sobie aktu żalu doskonałego. Żal doskonały jest to ból duszy z powodu popełnionego grzechu wynikający z miłości do Boga. Gładzi on wszystkie grzechy (także ciężkie) wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do spowiedzi, choć zakłada zarazem pragnienie tego sakramentu, kiedy tylko nadarzy się okazja. Z tej możliwości odzyskania stanu łaski uświęcającej mogą skorzystać katolicy przekonani, iż otrzymają rozgrzeszenie w konfesjonale.

Należy pamiętać, że przygotowujemy się do tego tak jak do spowiedzi. Pierwszym warunkiem dobrej spowiedzi jest szczery rachunek sumienia. Rachunek sumienia jest przede wszystkim stanięciem w szczerości serca przed Bogiem: zdaniem sobie sprawy z dobrodziejstw otrzymanych od Niego i naszej na nie odpowiedzi, z tego jak traktowaliśmy pochodzące od Niego wewnętrzne natchnienia do dobrego, jak wykonywaliśmy to, co w naszym życiu jest Jego wolą oraz jakie popełniliśmy uchybienia wobec Boga i wobec naszych bliźnich. Dobre przeżycie rachunku sumienia prowadzi nas do wzbudzenia sobie żalu doskonałego za popełnione grzechy w połączeniu z postanowieniem przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej jak tylko będzie to możliwe.

Przy wzbudzaniu żalu doskonałego można posłużyć się następującą modlitwą:
Panie Boże mój, z głębi serca żałuję za wszystkie grzechy całego życia mego, ponieważ obraziłem Cię i zasłużyłem na słuszną karę. Najbardziej jednak żałuję za grzechy, dlatego, że Ciebie najlepszego Ojca grzechami moimi tak bardzo zasmuciłem i obraziłem. Żałuję, że z powodu odwrócenia się od Ciebie, zmarnowałem zasługi gorzkiej męki mojego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z miłości dla mnie w Ogrójcu krwią się pocił, był ubiczowany, cierniem ukoronowany, niósł ciężki Krzyż, na którym w wielkich boleściach umarł. Postanawiam przy pomocy Twojej łaski poprawić życie moje i więcej nie grzeszyć. Niech odtąd zrozumiem lepiej, że mój dom rodzinny, miejsce pracy, obowiązki moje i bliźnich są warsztatem mojej doskonałości i świętości.
Pragnę wynagrodzić wszelką szkodę, którą wyrządziłem. Pragnę zawsze do Ciebie należeć i przy pomocy łaski Twojej unikać wszystkich grzechów oraz okazji do nich. Obiecuję, że przy najbliższej okazji grzechy moje wyznam w spowiedzi świętej. Panie Jezu, nie bądź mi Sędzią, lecz Zbawicielem. Matko Syna Bożego, bądź też Matką moją i broń mnie od złego. Amen.

3. W przypadku pogrzebu prosimy o skontaktowanie się telefoniczne z kapłanem przed wizytą w kancelarii. Obrzędy pogrzebu ograniczone są wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób. W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna. Msza żałobna z udziałem wiernych będzie odprawiona, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu zostanie odprawiona jedynie Msza św. żałobna bez ciała zmarłego. Uczestniczyć w niej może nie więcej niż 5 osób.

4. Sakrament namaszczenia chorych i odwiedziny chorych. Zawieszone zostają, aż do ustania epidemii, pierwszopiątkowe i przedświąteczne wizyty u chorych. Chorych prosimy, by korzystali z transmisji Mszy św., przyjmowali Komunię duchową, jak również ofiarowali swoje cierpienie w intencji ustania epidemii oraz w intencji osób zakażonych wirusem i niosącym im pomoc.
Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku niestety musimy ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci. Zatem, gdy zaistnieje taka sytuacja bezzwłocznie należy zgłosić ten fakt telefonicznie; kapłan uda się do chorego.
Przypominamy, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, niemniej jednak, gdy pojawi się niebezpieczeństwo śmierci należy zgłosić ten fakt telefonicznie; po konsultacji z odpowiednimi służbami (Sanepid), podejmiemy decyzję

5. Msze św. w tym czasie sprawowane są tylko w kościele parafialnym. Mieszkańców Szczereża informujemy, że intencje zamówione w kaplicy odprawiane są w kościele parafialnym w Łącku: w niedzielę: intencja z 7.45 o godz. 7.00, intencja z 11.15 o godz. 12.00, intencja z godz. 17 w środę i w piątek o godz. 18.00.

6. Pamiętajmy w tym czasie w sposób szczególny o osobach samotnych, starszych, o chorych z naszego sąsiedztwa. Zajrzyjmy do nich i zapytajmy, czy im czegoś nie potrzeba, zgłośmy ich do kancelarii (adres nr telefony). Pomóżmy zrobić zakupy, jednym słowem: Czuwajmy!

7. Wydaje się, że udało się pokonać sprzętowe problemy i transmisja z naszego kościoła będzie mogła płynąć już bez zakłóceń. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam usuwać na bieżąco awarie.

8. Prosimy na bieżąco śledzić nasze transmisje, gdyż jak widać jest to na razie najskuteczniejszy sposób przekazywania informacji.

9. Zachęcamy do korzystania z bogatej oferty religijnej w radiu, telewizji i w Internecie.

Formuły komunii duchowej:
1. Pragnę Cię przyjąć Panie z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych. O mój Jezu, wierzę że jesteś prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie. Kocham Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w mej duszy . Skoro nie mogę Cię teraz przyjąć sakramentalnie , przyjdź duchowo do mego serca. Miłuję Cię już obecnego w mym sercu i łączę się całkowicie z Tobą; nigdy nie pozwól mi oddalić się od Ciebie. 
Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków”. Amen.

2. Panie Jezu, ponieważ nie mogę w tej chwili przyjąć Ciebie w Świętym Sakramencie Eucharystii, (tu można wymienić dlaczego) błagam Cię, abyś przyszedł duchowo do mojego serca w duchu Twojej świętości, w prawdzie Twojej dobroci, w pełni Twojej władzy, w łączności z Twoimi tajemnicami i w doskonałości Twoich dróg. O Panie, wierzę, zawierzam, wychwalam Ciebie. Żałuję za wszystkie moje grzechy. O najświętszy sakramencie, o Boski sakramencie, zawsze niech będzie Twoja wszystka chwała i dziękczynienie.
Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków”. Amen.

3. Mój Jezu, wierzę w Ciebie w tym Najświętszym Sakramencie! Mam nadzieję w Łasce i Miłosierdziu Twoim! Miłuję Cię nade wszystko! Z miłości ku Tobie żałuję serdecznie za wszystkie moje grzechy! Wolę tysiąc razy umrzeć, niżeli Cię obrazić. Pragnę Cię przyjąć. Przyjdź, mój Jezu! Przyjdź do mej duszy!
Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków”. Amen.

4. O Najsłodszy Jezu, wierzę mocno i żywo, że jesteś w Najświętszym Sakramencie Miłości. Pragnę najgoręcej połączyć się z Tobą, boś Ty jest moją jedyną radością, szczęściem i żywotem. W tej chwili jednak nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przybądź przeto duchowo do serca mego i napełnij je Twymi łaskami. Oddaję Ci o Panie całkowicie serce, ciało i duszę i wszystko, co posiadam, nie daj mi się nigdy rozłączyć z Tobą. Amen. Jezu, w Tobie żyję, w Tobie umieram, Jezu, Twoim jestem w życiu i śmierci. Amen.
Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem. Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków”. Amen.

5. Przyjdź o Jezu mój najsłodszy, przyjdź do serca mego, o Żywocie, o Światło, o Miłości, o Skarbie mój jedyny! Jeżeli świat odpycha Ciebie, jeśli Cię ukochać ani przyjąć nie chce, ja Cię kocham, ja pożądam, ja wołam i pragnę Ciebie, i przysięgam Ci wierność aż do śmierci, aż na wieczność całą Niechże Tobie w nędznym sercu sługi Twego, Niebo całe wynagradza zniewagi, jakich doznajesz na ziemi, o mój najmilszy Panie! Jednocząc się z Sercem Twej Matki Najświętszej, z sercami wszystkich Świętych i Aniołów Twoich, po milion razy wołam: “Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków”. Amen.
Jezu pragnę Cię przyjąć z taką wiarą, nadzieją i miłością, jak Maryja w chwili Zwiastowania. Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nade mną grzesznikiem.