Parafialny Oddział CARITAS

Parafialny Oddział Caritas – to przede wszystkim przez niego Caritas dociera do potrzebujących i świadczy im swoją pomoc.

Praca członków Parafialnego Oddziału Caritas jest wspierana przez innych wiernych, którzy poświęcają się służbie na rzecz osób znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, z której nie potrafią wyjść o własnych siłach. Zadaniem Parafialnego Oddziału jest:

1. mobilizowanie całej wspólnoty parafialnej do praktykowania miłosierdzia i dążenie do tego, aby parafia stawała się wspólnotą eucharystyczno-charytatywną przez:
    a) zachęcanie wiernych do pełnienia uczynków miłosierdzia
    b) kultywowanie parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych, takich jak: Tydzień Miłosierdzia, Dzień Chorego, Św. Mikołaja, Wigilia, Opłatek itp.
    c) uroczyste obchodzenie świąt związanych treściowo z miłosierdziem chrześcijańskim, a szczególnie Święta Miłosierdzia Bożego.
  2. stałe rozpoznawanie potrzeb i możliwości pomocy;
  3. przeprowadzanie zbiórek i przyjmowanie ofiar na działalność charytatywną;
  4. organizowanie i świadczenie konkretnej pomocy duchowej i materialnej osobom potrzebującym na terenie parafii;
  5. prowadzenie stałej formacji swoich członków;
  6. współpraca z pozostałymi grupami parafialnymi w dziele charytatywnym;
  7. współpraca z Zarządem Caritas.

Skład

Icon Heading

Działalnością Parafialnego Oddziału Caritas kieruje Zarząd, który stanowią: przewodniczący (proboszcz, albo wskazany przez niego kapłan), zastępca (z reguły osoba świecka lub siostra zakonna), sekretarz, skarbnik, członkowie zwyczajni.

Opiekunem Parafialnego Oddziału Caritas jest ksiądz Włodzimierz Chwałek.

Tekst