22 Niedziela zwykła 28 sierpnia 2016

Komunikat Biskupa Tarnowskiego
w związku z diecezjalnym dziękczynieniem za kanonizację ojca Stanisława Papczyńskiego

Drodzy Diecezjanie!
                W dniu 5 czerwca br. Ojciec Święty Franciszek zaliczył w poczet świętych pochodzącego z Podegrodzia ojca Stanisława Papczyńskiego. Ten żyjący w XVII wieku święty, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, był wielkim czcicielem Najświętszej Maryi Panny, gorącym patriotą, mądrym kierownikiem duchowym, kaznodzieją, pedagogiem i szczególnym orędownikiem dusz w czyśćcu cierpiących. Jego kanonizacja w Roku Miłosierdzia przypomina o obowiązku czynienia miłosierdzia względem żywych i modlitwy za zmarłych. Św. Stanisław Papczyński w sposób szczególny patronuje małżeństwom pragnącym potomstwa a także dzieciom nienarodzonym.
Serdecznie zapraszam Was, Siostry i Bracia, do udziału w diecezjalnym dziękczynieniu za dar kanonizacji naszego Rodaka, które będzie miało miejsce w dniu 8 września br. w Podegrodziu. Nabożeństwo dziękczynne rozpocznie się o godz. 17.00, a następnie o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna.
W osobie nowego Świętego wywodzącego się z diecezji tarnowskiej otrzymaliśmy kolejnego orędownika przed Bogiem. Niech poznawanie jego życia i modlitwa przez jego wstawiennictwo umacnia nas na drodze osobistego uświęcenia, a także niech przyczynia się do szerzenia kultu św. Stanisława Papczyńskiego.

Z pasterskim błogosławieństwem
       † Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

1. Zakończyła się Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Serdecznie dziękujemy pielgrzymom z naszej parafii za pamięć o nas w modlitwie przed tronem Królowej Polski.
2. Dzisiaj odbędzie się Dzień skupienia dla narzeczonych. Początek o godz. 14.30 w Domu Parafialnym.
3. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca września. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 będziemy prosić Boga o nowe powołania do kapłaństwa i zakonu również z naszej parafii. W szczególny sposób otoczymy modlitwą pochodzącą z Czerńca s. Elżbietę Dąbrowską, która w najbliższą sobotę w Lublinie złoży śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr św. Jana Chrzciciela.
4. W czwartek (1 września) zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców na Msze święte z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego:
Zespół Szkół im. Świętej Kingi                                – godz. 8.00
Szkoła Podstawowa w Szczereżu                          – godz. 8.00 (kaplica w Szczereżu)
Gimnazjum                                                                    – godz. 9.00
Szkoły Podstawowe w Łącku i Maszkowicach   – godz. 10.00
5. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Maszkowicach informuje, że autobusy dowożące dzieci do szkoły będą podstawione o godz. 7.30, a rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się o godz. 8.00.
6. I piątek miesiąca:

Spowiedź w środę, czwartek i piątek rano przed Mszą świętą i wieczorem od godz. 17.00, na Szczereżu w piątek o 15.30
Ze względu na spowiedź w środę, czwartek i piątek kancelaria parafialna będzie czynna tylko rano od 7.00-8.00
Młodzież zapraszamy w piątek na Adorację o godz. 19.30, po niej Msza święta o godz. 20.00
Kazania w tym dniu będzie głosił ks. Henryk Kaszuba, misjonarz pracujący na Madagaskarze. Ofiara na tacę będzie przeznaczona na jego pracę misyjną.
Odwiedziny chorych z Komunią świętą w sobotę od godz. 8.15. Ks. Proboszcz odwiedzi chorych w piątek od godz. 8.15.

7. I sobota miesiąca – dzień poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym dniu zapraszamy szczególnie wszystkie matki w stanie błogosławionym. Po Mszy świętej rano i na zakończenie adoracji wieczorem będzie udzielane błogosławieństwo matek oczekujących narodzin swoich dzieci.
8. W sobotę po wieczornej Mszy świętej w Domu Katechetycznym odbędzie się katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych dzieci, które w najbliższym miesiącu przyjmą sakrament chrztu świętego.
9. W sobotę o godz. 11.00 odbędzie się pierwsza w nowym roku szkolnym próba scholi dziecięcej. Bardzo prosimy rodziców, by nie tylko zachęcili, ale również umożliwili swoim dzieciom wzięcie udziału w próbach scholi oraz w śpiewie podczas dziecięcych Mszy świętych, które powracają od przyszłej niedzieli o godz. 12.00.
10. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Medjugorie i sanktuariów Bośni, Hercegowiny i Chorwacji. Pielgrzymka odbędzie się w terminie 18-26 października 2016. Koszt – 1.650zł + 110€. Szczegółowe informacje i program pielgrzymki znajduje się na plakatach oraz na stronie internetowej parafii. Zapisy wraz z wpłatą 500 zł – do 18 września w kancelarii parafialnej.
11. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone w ubiegłym tygodniu na tacę oraz na kościół z adresu Łącko 247, 342, 714, Czerniec 115.
12. Zapowiedzi przedślubne
Krzysztof CHLIPAŁA z Zabrzeży             –          Monika PIERZCHAŁA z Łącka
Michał KLUSKA z Tokarni                        –          Aleksandra MARNIK z Łącka
Dawid SŁOWIK z Jazowska                      –          Kinga DYBIEC z Łącka
Rafał TOKARCZYK z Paszyna                  –          Paulina KURNYTA z Szczereża
Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tych małżeństw, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej!
13. Intencje pogrzebowe
Śp. Jan Łazarczyk          – 30 int. (greg.)           – ks. Jan Kaszuba (Madagaskar)     –          1-30.09
Śp. Jan Łazarczyk          – 30 int. (greg.)           – ks. Jan Kaszuba (Madagaskar)     –          1-30.10
Śp. Eugeniusz Tokarz     – 30 int. (greg.)           – ks. Marek Tatar (UKSW)               –          1-30.09