Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

XX Niedziela Zwykła

18 sierpnia 2019

 

Intencja ewangelizacyjnaAby rodziny, dzięki życiu pełnemu modlitwy i miłości, stawały się coraz bardziej „laboratorium humanizacji”

 

1. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystej Mszy świętej na Górze Zyndrama. W szczególny sposób dziękujemy władzom gminy, sołtysowi wsi Maszkowice, Panu Jackowi Ząbkowi oraz przedstawicielom Rady Parafialnej. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Maszkowic za poczęstunek oraz wiernym licznie przybyłym na uroczystość.

2.Dziękujemy za liczny udział w ostatnim „Nabożeństwie fatimskim” i pamięć o zmarłych. Składamy także podziękowanie za oprawę góralską Mszy świętej w Łącku w Uroczystość Wniebowzięcia NMP.

3. W ciągu tygodnia przeżywać będziemy:

– wtorek; wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła

– środa; wspomnienie św. Piusa, papieża

– czwartek; wspomnienie NMP, Królowej

– sobota; święto św. Bartłomieja, Apostoła

Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia

4. W najbliższą sobotę przypada w naszej parafii „Dzień Celestyński”. Wszystkich czcicieli błogosławionej s. Celestyny zapraszamy o godzinie 17:00 na modlitwę różańcową, a po niej na Eucharystię. Za przyczyną błogosławionej Celestyny będziemy modlić się o nowe powołania zakonne i kapłańskie z naszej Parafii i dziękować za liczne łaski otrzymane za Jej przyczyną.

5. Trwa 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Na wejście pielgrzymów (niedziela, 25 sierpnia) organizujemy wyjazd autokarem. Koszt 50 złotych. Zapisy dzisiaj w zakrystii. Liczba miejsc ograniczona. Wyjazd z Łącka rano o 7:30.

6. Podpisane stroje regionalne na wejście dla pielgrzymów będzie można dostarczać na plebanię w Łącku w dniu 23 sierpnia w godzinach 15:00 -17:00.

7. Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary złożone dzisiaj na tacę. Zostaną one przeznaczone na dofinansowanie renowacji zabytkowej kapliczki na naszym parafialnym cmentarzu.

8. W przyszłą niedzielę strażacy OSP Łącko, serdecznie zapraszają na obchody 130-lecia powstania OSP w Łącku. Jubileusz rozpocznie uroczysta Msza święta w kościele parafialnym o godzinie 14.00. Następnie druhowie zapraszają na Rynek, gdzie odbędzie się uroczysty apel, a po nim defilada pododdziałów. Strażakom serdecznie gratulujemy Jubileuszu i dziękujemy za ofiarną służbę pełnioną dla naszej społeczności.

9.Zachęcamy do lektury prasy religijnej. W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” m.in. refleksja o niebie, wspomnienie o niedawno zmarłym księdzu aktorze Kazimierzu Orzechowskim. Znajdziemy także bezpłatny dodatek historyczny poświęcony pierwszemu powstaniu śląskiemuw związku z 100. rocznicą wybuchu.

10. Dobiega końca 3.Sądecka Watra Archeologiczna. Jeszcze dzisiaj o godzinie 14.00 wraz z dr hab. Marcinem Przybyłą będzie można zwiedzić stanowiska archeologiczne na Górze Zyndrama w Maszkowicach (osada z murem obronnym, wczesna epoka brązu, ok. 1700 lat p.n.e)

11. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Łącku informuje, że rodzice uczniów, którzy chcą by ich dzieci skorzystały w szkole lub przedszkolu z ciepłego posiłku w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu w okresie od września do grudnia 2019”, powinni zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Łącku i złożyć nowy wniosek do końca sierpnia 2019.

12. Zapowiedzi przedślubne:

Jakub GÓRSKI z Poznania – Jolanta ARENDARCZYK z Łącka

13. Intencje pogrzebowe:

śp. Zofia Gromala 18.08. – 24.08. ks. Paweł Przybyło (pielgrzymka)

śp. Jerzy Szczypta 18.08. – 25.08. ks. Maksymilian Park (Częstoch.)

śp. Stanisław Ząbek 18.08. – 25.08. ks. Marek Kujawski (Radom)

śp. Stanisław Ząbek 18.08. – 25.08. ks. Mariusz Bakalarz (Częstoch.)

śp. Maria Sopata 18.08. – 25.08. ks. Jacek Michalewski (Częstoch.)

śp. Maria Sopata` 25.08. ks. Tomasz Słowik (Niemcy)

śp. Władysław Piksa 18.08. – 25.08. ks. Piotr Zborowski (Częstoch.)

śp. Władysław Piksa 18.08. ks. Zbigniew Gełdon (Pelplin)

śp. Krzysztof Biel 18.08. – 25.08. ks. Piotr Nowak (WSD Tarnów)

śp. Krzysztof Biel 18.08. – 25.08. ks. Lucjan Bartkowiak (Kraków)

śp. Józefa Klag 18.08. – 25.08. ks. Józef Urban (Gdańsk)

śp. Franciszek Zborowski 18.08. – 25.08. ks. Franciszek Sikora (Rzeszów)

śp. Franciszek Zborowski 18.08. – 25.08. ks. Ivo Stronckis (Częstochowa)

śp. Franciszek Zborowski 18.08. – 24.08. ks. Tomasz Słowik (Niemcy)

śp. Franciszek Walkosz 18.08. – 25.08. ks. Robert Wyciech (Częstoch.)

śp. Franciszek Walkosz 18.08. – 25.08. ks. Jerzy Bętkowski (Częstoch.)

śp. Franciszek Walkosz 18.08. – 25.08. ks. Krzysztof Faber (Opole)

śp. Józef Faron 18.08. – 25.08. ks. Stanisław Bukowski (Częstoch.)

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w sprawie Uniwersytetu Nauczania Społecznego Jana Pawła II

Drodzy Diecezjanie!

Od blisko dwóch lat działa w naszej diecezji Uniwersytet Nauczania Społecznego Jana Pawła II, który powstał w ramach Akcji Katolickiej. Radością napawa fakt, iż od samego początku wzbudził on ogromne zainteresowanie wśród wiernych, czego dowodem jest blisko tysiąc słuchaczy rekrutujących się z różnych środowisk, takich jak: ruchy i stowarzyszenia katolickie, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz ludzie poszukający pogłębienia wiary i krytycznego spojrzenia na aktualną rzeczywistość społeczną.

Program tematyczny Uniwersytetu obejmuje zagadnienia wokół których koncentruje się życie religijne i społeczne człowieka, czyli: prawo naturalne, podstawowe zasady życia społecznego, godność człowieka i jego prawa, a także podstawowe wartości jak: małżeństwo, rodzina, szkoła, patriotyzm, kultura, praca, itp. Zajęcia prowadzone w ramach działalności Uniwersytetu odbywają się raz w miesiącu, w dni powszednie, w godzinach od 17.00 do 19.00, i mają one miejsce w pięciu punktach naszej diecezji: w auli Jana Pawła II w Tarnowie (obok katedry), w auli przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, w Bursie przy parafii św. Mikołaja w Bochni, w auli przy Bazylice św. Mateusza w Mielcu, oraz w Krużlowej w auli parafialnej. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest coraz bardziej złożona. Wielu ludzi
z trudem się w niej odnajduje. Z niepokojem obserwujemy działania ideologiczne próbujące zredukować człowieka do jego funkcji ekonomicznej i konsumpcyjnej, uznające całą sferę duchową i potrzeby religijne za relikt kultury i metafizyczne mrzonki. Dlatego musimy umacniać się intelektualnie i duchowo, by móc chronić fundamentalne dla nas wartości. Serdecznie zapraszam Was do udziału w wykładach z zakresu nauczania społecznego Kościoła. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową Uniwersytetu i potrwają do 5 września. Szczegółowe informacje są dostępne na plakatach.

Wszystkim zaangażowanym w działo prowadzenia Uniwersytetu Nauczania Społecznego oraz jego słuchaczom udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI