Odnaleziono “kapsułę czasu”

4 stycznia 2021 r. W trakcie prac na wieży kościoła przy demontażu krzyża i kopuły robotnicy odnaleźli metalową tubę zawierającą tzw. kapsułę czasu. Krzyż ze szczytu kopuły i bania zostały złożone w Domu Katechetycznym. Komisyjne otwarcie kapsuły czasu dokonało się we wtorek, 12 stycznia o 10.00. W kapsule znaleźliśmy trzy dokumenty spisane na papierze: z roku 1933, 1893 i 1830. W kapsule były także monety – 11 sztuk z lat 1800-1929 oraz dwa medaliony okolicznościowe (jeden z 1871 r.). Wszystkie zabytki zostały zabezpieczone. Wykonano także dokumentację fotograficzną, którą częściowo można zobaczyć na stronie FB. Dokumenty wymagają bardzo specjalistycznych prac konserwatorskich. Prace konserwatorskie umożliwią głębsze zapoznanie się z ich treścią, ale pierwszej próby odczytania dokumentów dokonał już Pan Zbigniew Czepelak. Dokumenty zostały sporządzone najprawdopodobniej kolejno przez: ks. Kaspra Czekayskiego (1830 r.), gdy odbudowano wieżę po pożarze z 1804 r.; ks. Tomasza Koraba Pociłowskiego, (1893 r.), gdy rozpoczęto pokrywanie dachu blachą (w podpisie zaznacza 1893 r., notuje ponadto, że pokryto wieżę, a dalsze prace przy pokryciu kościoła będą w latach 1894-95); ks. Józefa Puta, (1933 r.). Historia, jak widać, dzieje się na naszych oczach. Wyrażamy wdzięczność tym wszystkim, którzy tę historię przez 800 i 300 lat tworzyli. Dziękujemy wszystkim proboszczom za troskę o duchowe i materialne dziedzictwo parafii i kościoła. Dziękujemy parafianom z przeszłości, dzięki którym nasz kościół powstał, rozrastał się, trwał i piękniał. Nadszedł czas, abyśmy do tego wielkiego dziedzictwa, jakie zostało wypracowane w trakcie 800 lat istnienia parafii i 300 lat istnienia kościoła, dołożyli swoją własną cegiełkę.

Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym