ZAPROSZENIE DO MODLITWY NOWENNOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY

ZAPROSZENIE DO MODLITWY NOWENNOWEJ W INTENCJI OJCZYZNY

W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach.

Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca.

W łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze wznośmy nasze modlitwy do Boga, odmawiając Apel Jasnogórski,  po nim, o godz. 21:20 modlitwy nowennowe, także po każdej Mszy św. Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia.

Układ Nowenny jest bardzo prosty. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich.

Pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wielkich orędowników Polski.

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 4 marca 2024 roku

 

Odpowiadając na Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Łącku podejmuje nowennę w intencji naszej Ojczyzny. Zapraszamy każdego członka naszej wspólnoty parafialnej, aby w łączności z wiernymi zgromadzonymi w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze codziennie po Apelu Jasnogórskim o godz. 21.20 odmówić modlitwy nowennowe. Nowennę można odmówić indywidualnie także w dowolnym momencie dnia. W naszym kościele parafialnym każdego nowenny będziemy modlić się za Ojczyznę o godz. 17.45. Nowennę w kościele prowadzić będą członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Łącku. Do każdego dnia modlitwy nowennowej przypisana jest specjalna intencja, którą należy polecić Bogu i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny. Może to być dowolna modlitwa. My proponujemy modlitwę autorstwa ks. Piotra Skargi.

Intencje nowennowe na poszczególne dni: Pierwszy dzień nowenny – 16 marca – „O odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha nas i naszych rodaków”; 17 marca – „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną”; 18 marca – „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski”; 19 marca – „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin”, 20 marca – „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania”; 21 marca – „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny”; 22 marca – „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych”; 23 marca – „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej”. W ostatnim dniu nowenny, 24 marca będziemy się modlić „O pełną ochronę prawną życia dzieci nienarodzonych”.

Sugerowana modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi SJ:

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniu Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Apel przewodniczącego KEP o modlitwę i post w intencji Ojczyzny