Słowo Księdza Proboszcza

17 października 2020 r.

Drodzy Parafianie !

Rok, który przeżywamy jest bardzo trudny dla wszystkich. Od dłuższego czasu żyjemy w stanie zagrożenia. Żyjemy w ciągłym napięciu i niepewności jutra. Od długiego już czasu mamy utrudniony dostęp do sakramentów, a wiele z naszych codziennych parafialnych działań jest zawieszonych. Ta trudna sytuacja dla wielu z Was była motywacją do szukania głębszej i mocniejszej relacji z Bogiem. Piękne było to, że podjęliście wspólną rodzinną modlitwę. Cieszyliście się, kiedy można było powoli powracać do normalności. Większość z Was powróciło z ulgą do normalnego uczestniczenia w życiu Kościoła, do niedzielnej Eucharystii, do Sakramentów św. To jest bardzo budujące. Módlmy się za wszystkich, którzy przeżywają chwile zwątpienia, a ich wiara słabnie. Prośmy dla nich o łaskę spotkania z Jezusem i ponownego odkrycia istoty wiary.

Gwałtowny i lawinowy wzrost liczby zachorowań w naszym kraju skłonił władze do wprowadzenia nowych obostrzeń sanitarnych. Liczba wszystkich osób przebywających w kościele lub kaplicy w czerwonej strefie nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe – 1 osoba na 7 m2 powierzchni. Nasz kościół ma 790 m2 powierzchni. Wynika z tego, że może w nim przebywać 112 wiernych, nie licząc przewodniczących liturgii i posługujących w kulcie religijnym. Kaplica na Szczereżu ma 240 m2, może w niej wobec tego przebywać 34 wiernych. Prosimy zajmować miejsca w kościele i w kaplicy zaczynając od przodu (niezależnie od tego, które miejsce byliśmy przyzwyczajeni zajmować do tej pory). W oczekiwaniu na spowiedź i w procesji do Komunii św. prosimy zachować odpowiedni dystans. Przypominamy, że wewnątrz i na zewnątrz kościoła obowiązuje zasłanianie nosa i ust. Prosimy o odkażanie rąk przed wejściem do kościoła i przy wyjściu.

Pragniemy przypomnieć, że Komunia św. do ust udzielana jest przez szafarza znajdującego się przed prezbiterium po stronie kamery. W sytuacji, gdy nie ma dwóch szafarzy zapraszamy do przyjęcia Komunii św. w pierwszej kolejności tych, którzy pragną ją przyjąć na rękę. Osoby przyjmujące do ust prosimy o umożliwienie wcześniejszego przyjęcia Komunii św. osobom przyjmującym na rękę.

Bardzo prosimy, by uruchomić chrześcijańską wyobraźnię i w duchu odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliźnich, stosować się do wszystkich zasad higieny i zaleceń wydawanych przez władze państwowe, służby sanitarne i władze kościelne.

Kochani Parafianie!

Prosimy wszystkich o to, aby  w tych trudnych dniach jeszcze bardziej oddać się modlitwie. Zawierzajmy siebie i wszystkich Bożemu Miłosierdziu i macierzyńskiej opiece Najświętszej Maryi Panny oraz naszych Świętych Patronów. Wszystkich zapraszamy do duchowego włączania się w nasze celebracje w kościele. Zapewniamy Was, że zrobimy wszystko, aby być z Wami i dla Was. Dziękujemy za zrozumienie i przestrzeganie  wprowadzanych dotychczas zasad i przepisów dotyczących naszego bezpieczeństwa. Wraz z księżmi Wikariuszami i ks. Prałatem zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie za Was. Prosimy o modlitwę za nas.

 Dołączam kapłańskie błogosławieństwo: W imię Ojca i Syn i Ducha Świętego.

Ks. Czesław Noworolnik, proboszcz