Ogłoszenia parafialne – Niedziela Palmowa – 28.03.2021

Aby pobrać plik PDF – kliknij link: Niedziela Palmowa (B) – 28.03.2021

Intencja ewangelizacyjna (marzec): (Sakrament pojednania): Módlmy się o to, abyśmy przeżywali sakrament pojednania z odnowioną głębią, żeby cieszyć się nieskończonym miłosierdziem Bożym.

Intencja powszechna (kwiecień): (Podstawowe prawa): Módlmy się za osoby, które narażają swoje życie, walcząc o podstawowe prawa w dyktaturach, w reżimach autorytarnych, a nawet w przeżywających kryzys demokracjach.

Intencja parafialna: Módlmy się o to, by każdy z naszej parafialnej wspólnoty doświadczył bliskości i miłości Boga w Wielkim Tygodniu. O zachowanie od koronawirusa.

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego

Drodzy Diecezjanie! Kochani Młodzi!

Papież Franciszek w Orędziu na 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania napisał: „Pan [Jezus] zna pytania, wątpliwości i trudności, które wstrząsają łodzią naszego serca i dlatego zapewnia nas: «Nie bój się, jestem z tobą»”. Zdaję sobie sprawę, że dzisiejszy świat nie sprzyja dobremu rozeznaniu drogi życia, a przecież jest ono kluczem do właściwego przeżywania codzienności, którą Bóg darzy człowieka. To właśnie powołanie ma nadawać sens życiu. W rozeznawaniu naszej drogi nie jesteśmy osamotnieni. Pan Jezus zapewnia nas o swojej obecności i chce udzielić nam konkretnej pomocy. Dlatego pragnę Was zaprosić do wzięcia udziału w inicjatywie „Projekt Melchizedek”, organizowanej przez wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i dzieła powołań naszej Diecezji. Projekt ten stanie się – jak ufam – praktyczną pomocą dla młodych mężczyzn w rozeznaniu powołania. Wyrażając swoją chęć udziału w tym projekcie, otrzymacie drogą mailową 9 wiadomości, z których każda będzie zawierała: nauczanie i świadectwo oraz wskazówki do pracy nad sobą. Projekt rozpocznie się w Wielką Sobotę, a zakończy rekolekcjami, które – jeśli warunki pozwolą – odbędą się w dniach 7-9 maja w Błoniu pod Tarnowem. Wszystkich młodych mężczyzn, którzy odczytują już głos powołania, zachęcam, by bez lęku dali odpowiedź podejmując decyzję o wstąpieniu na drogę przygotowania do kapłaństwa w roku jubileuszu 200-lecia Seminarium. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji oraz „Projektu Melchizedek” znajdują się na internetowej stronie Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.  Zachęcam Was także do wzięcia udziału w wielu innych diecezjalnych inicjatywach przygotowywanych z myślą o Was. Wszystkich Diecezjan proszę o modlitwę w intencji ludzi młodych o dobre rozeznanie ich drogi życia oraz odwagi w podejmowaniu decyzji o wyborze życia kapłańskiego. Z pasterskim błogosławieństwem

†Andrzej Jeż BISKUP TARNOWSKI

 

 1. Przeżywamy dziś Niedzielę Palmową – Męki Pańskiej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgodnie z tradycją przygotowali palmy do poświęcenia. Dziękujemy członkom Związku Podhalan oddział Łącko za przygotowanie palm do kościoła. Poświęcenie palm na każdej Mszy św., ale bez uroczystej procesji.
 2. Dzisiejsza składka przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać za wasze ofiary.

3, W minioną sobotę weszły w życie nowe obostrzenia. W związku z tym prosimy o zapoznanie się z zarządzeniem naszego ks. Biskupa Andrzeja Jeża dotyczącym zasad organizacji nabożeństw w Wielkim Tygodniu w naszej diecezji. W dalszym ciągu obowiązuje dyspensa ogólna od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020) Treść Komunikatu Biskupa tarnowskiego zamieściliśmy na naszej stronie internetowej i FB oraz na tablicy ogłoszeń. Na bieżąco będziemy informować o decyzjach podejmowanych odnośnie organizacji celebracji Wielkiego Tygodnia w naszej parafii.

 1. Obowiązujące od wczoraj limity w naszym kościele to 40 osób, a w kaplicy na Szczereżu 12 osób. Tych limitów nie wolno przekroczyć, gdyż możemy narazić się na zamknięcie kościoła. Pozostaje możliwość uczestniczenia w nabożeństwach (Msza św., Kalwaryjska Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nabożeństwa Triduum Paschalnego) na zewnątrz. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze. Na Triduum Paschalne mamy zamiar zorganizować telebim, aby pozostający na zewnątrz mieli lepszą możliwość włączenia się we wspólną celebrę. W związku z tym pragniemy przypomnieć, że zarówno w kościele, jak i na zewnątrz wszystkich obowiązują maseczki (nie przyłbice, albo jakieś inne imitacje). Uczestniczący w nabożeństwie na zewnątrz kościoła zobowiązani są także zachować dystans 1,5 m od siebie. Będziemy chcieli przygotować możliwość siedzenia. Krzesła będą wyznaczały miejsca, które można zajmować przestrzegając limitów. W procesji do Komunii św. także prosimy o zachowanie odległości 1,5 m (w kościele i na zewnątrz). Takie same zasady obowiązują w Łącku i na Szczereżu.
 2. Przy wejściu do kościoła, które w tych dniach będzie tylko jedno będą wystawione kartoniki w liczbie 40. Brak kartoników w koszyczku będzie oznaczać, że nie ma już miejsca w kościele. W takiej sytuacji zapraszamy do uczestnictwa na zewnątrz. Będziemy wychodzić z Komunią św. także na zewnątrz.
 3. Dzisiaj zapraszamy na ostatnią Kalwaryjską Drogę Krzyżową o 14.00 i Gorzkie Żale o 15.00. Po Gorzkich Żalach Msza św. Wszystkich, którzy nie będą mogli zmieścić się w kościele zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach na zewnątrz kościoła przy zachowaniu odpowiedniego dystansu i założeniu maseczek.
 4. W nadchodzącym tygodniu będziemy przeżywać święte dni Triduum Paschalnego. Na czas Wielkiego Tygodnia prosimy o przystrojenie przydrożnych krzyży i kapliczek. Prosimy o zadbanie o porządek na naszych cmentarzach w Łącku i Szczereżu. Prosimy o wyrzucanie wszystkich śmieci do dużego kontenera znajdującego się na cmentarzu. Porządkując groby naszych bliskich pamiętajmy, by nie zaśmiecać innych grobów. Może trzeba będzie zrobić parę kroków więcej, ale duży kontener nie jest przecież tak daleko.
 5. Z radością informujemy, że prace na dachu naszego kościoła zostały już prawie w 100% zakończone. Jeszcze tylko trzeba zamontować śniegołapy na dachu zakrystii i kaplicy Matki Bożej Bolesnej. W nadchodzącym tygodniu inwestycja zostanie oficjalnie zakończona. Dziękujemy pracownikom za fachowość i sumienność. Dziękujemy wszystkim za cierpliwość. Nasz kościół zyskał nowy blask. Pamiętajmy, że to nasz wspólny dom o który musimy dbać wszyscy – dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali utrzymywać porządek, wywozić gruz, blachę i stare drewno. Dziękujemy wszystkim parafianom za podporządkowanie się zasadom bezpieczeństwa. Dodatkowe koszty, nie ujęte w kosztorysie, to 210049.76 zł. Kwotę tę musimy spłacić w najbliższym czasie. Firma wykonująca race wykonała na własny koszt instalację odgromową i ofiarowała drewno na wymianę zepsutych belek na nawach bocznych i kaplicy Matki Bożej. Bóg zapłać za ten dar.
 6. Ze względu na konieczność dopilnowania przestrzegania nowych obostrzeń poprosiliśmy o pomoc Druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej Czerńca, Łącka i Maszkowic. Dziękujemy Strażakom za podjęcie takiej służby. Będą pełnić tradycyjnie straż przy grobie, ale ich straż rozciągnie się także na pełnienie dyżuru przy kościele. Prosimy o podporządkowanie się przyjętym przez nas zasadom. Strażacy rozpoczną służbę po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i będą ją pełnić do Niedzieli Wielkanocnej.
 7. Od Niedzieli Wielkanocnej niedzielna Msza św. popołudniowa będzie sprawowana o 18.00.
 8. W Wielkanoc Msza Święta w kaplicy na Szczereżu będzie, tak jak w każdą niedzielę o godz. 7.45 i 11.15.
 9. Bóg zapłać za ofiary na Ciemnicę, kwiaty do Grobu Pańskiego oraz do wystroju naszej świątyni. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz tym osobom, które pomimo ograniczeń pomogły zebrać ofiary w swoich rejonach. Bóg zapłać za ofiary składane na cele Caritas i do skarbonki św. Antoniego, jako jałmużna wielkopostna.
 10. Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę na cele inwestycyjne i funkcjonowanie parafii. Bóg zapłać także za wszystkie ofiary składane w kopertach i na konto parafialne:

Ofiary na cele inwestycyjne: Łącko nr: 4, 59, 70, 111, 122, 152, 170, 221, 252, 255, 285, 300, 345, 346, 351, 354, 373, 387, 394, 413, 426, 436, 437, 468, 478, 503, 508, 513, 515A, 521, 527, 548, 562, 565, 567, 588, 610, 623, 637, 638, 677, 697, 782, 784, 792, 810, 817, 864, 891, 901, 925; Maszkowice nr: 88, 102, 115, 146, 159, 171, 173, 203, 206, 232, 252; Czerniec nr: 19, 33, 38, 57, 72, 78, 118, 156, 168, 171, 178, 189; Szczereż nr: 49. Szczególne podziękowanie osobom, które chciały zachować dyskrecję za ofiarę 10000 zł i 2000 zł.

Cmentarz: Łącko nr: 101, 122, 252, 508, 513, 655; Czerniec nr: 72, 168, 171; Maszkowice nr: 232.

Krzyż: Łącko nr: 122, 508, 864. Czerniec nr: 168, 171.

Kwiaty: Łącko nr: 4, 54, 67, 69, 74, 76, 122, 145, 146, 199, 243A, 255, 264, 285, 297, 300, 333, 341, 354, 373, 431, 487, 426, 428A, 431, 461, 508, 512/8, 513, 515A, 517, 518, 525, 530, 532, 540, 546, 565, 575, 610, 622, 655, 611, 675, 682, 701, 714, 715, 718, 773, 782, 795, 826, 833, 864, 891, 896, 901, 944, 975; Maszkowice nr: 14, 39A, 56, 85, 120, 166, 173, 177, 232, 253, 261, 274; Czerniec nr: 4, 38, 46, 72, 98, 107, 118, 176, 177, 183, 189; Szczereż nr: 8, 13, 14, 18, 28, 51, 80, 88, 112, 124, 132. Oprócz tego wiele ofiar w kopertach, które były niepodpisane. Bóg zapłać.

 1. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na misje: 21 Róża Ojców im. św. Józefa; 25 Róża Kobiet im. św. Rozalii; 28 Róża Matek im. św. Małgorzaty; 29 Róża Matek im. bł. Celestyny Faron; 37 Róża Matek im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus; 38 Róża Mężów im. św. Antoniego, oraz Łącko nr: 285; Czerniec nr: 168.
 2. Zachęcamy do lektury prasy religijnej. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy wiele materiałów dotyczących Truiduum Paschalnego oraz artykuł na temat sensu bólu i cierpienia w życiu człowieka.
 3. Zapowiedzi przedślubne. W najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

Mateusz PASIUD z Czerńca i Oliwia POGWIZD z Zabrzeży (3);

Ryszard Wojciech BANACH ze Słopnic i Małgorzata Rozalia WĄCHAŁA z Łącka (3);

Dominik Łukasz POGWIZD ze Szczereża i Ewelina Natalia PORĘBA z Czarnego Potoku (1).

Prosimy o modlitwę o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tego małżeństwa, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.

 1. W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna za wyjątkiem nagłych i pilnych spraw!
 2. W tym roku Celebracja Wielkiego Tygodnia odbędzie się także w kaplicy na Szczereżu, aby umożliwić jak największej liczbie osób przeżycie największych tajemnic naszej wiary. Planowany porządek celebracji Wielkiego Tygodnia na osobnej kartce.
 3. Informujemy, że decyzją wojewody małopolskiego w najbliższym czasie strażacy będą dystrybuowali maseczki przed kościołami.
 4. Intencje pogrzebowe:

– śp. Stanisława Tokarz                     31.03 – 03.05                                                      ks. Rafał Zborowski (Ukraina)

– śp. Stefania Szczepaniak                03.04 – 02.05 (Msze św. gregoriańskie)         ks. Andrzej Wus (Ukraina)

 

 

Planowany porządek celebracji Wielkiego Tygodnia

(Tak planujemy, ale wszystko może się zmienić w zależności od kolejnych decyzji władz)

 

Limity obowiązujące od wczoraj w naszym kościele (40 osób)
i w kaplicy na Szczereżu (12 osób) sprawiają, że wierni będą mieli utrudniony dostęp do uczestnictwa w celebracji największych tajemnic naszej wiary. Nie możemy narażać się na zamknięcie kościoła, dlatego pozostaje możliwość uczestniczenia w nabożeństwach (Msza św., Kalwaryjska Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nabożeństwa Triduum Paschalnego) na zewnątrz. Na Triduum Paschalne zostanie zainstalowany telebim, który umożliwi pozostającym na zewnątrz włączenie się we wspólną celebrę. Realizacja naszych planów zależeć będzie od tego, czy potrafimy ściśle zachować zasady epidemiologiczne (dystans, maseczki, dezynfekcja). W związku bardzo prosimy o podporzadkowanie się obowiązującym w naszym kościele zasadom. Prosimy także o zwracanie uwagi wszystkim, którzy nie mają zwyczaju stosowania się do zarządzeń.

Prosimy, by w czasie Triduum paschalnego nie parkować samochodów na parkingu od strony plebanii. Parkując np. na parkingu koło cmentarza będzie trzeba zrobić parę kroków więcej, ale podejmijmy tę ofiarę, aby umożliwić większej liczbie osób udział w liturgii Wielkiego Tygodnia. Chcemy w tym miejscu ustawić krzesła i telebim.

Przypominamy, że zarówno w kościele, jak i na zewnątrz wszystkich obowiązują maseczki (nie przyłbice, albo jakieś inne imitacje). Uczestniczący w nabożeństwie na zewnątrz kościoła zobowiązani są także zachować dystans 1,5 m od siebie. Będziemy chcieli przygotować możliwość siedzenia. Krzesła będą wyznaczały miejsca, które można zajmować przestrzegając limitów. W procesji do Komunii św. także prosimy o zachowanie odległości 1,5 m (w kościele i na zewnątrz). Takie same zasady obowiązują w Łącku i na Szczereżu.

Przy wejściu do kościoła (w tych dniach będzie otwarte tylko jedno wejście) będą wystawione kartoniki w liczbie 40. Brak kartoników w koszyczku będzie oznaczać, że nie ma już miejsca w kościele. W takiej sytuacji zapraszamy do uczestnictwa na zewnątrz. Będziemy wychodzić z Komunią św. także na zewnątrz.

Miejmy w tych dniach oczy i serca otwarte na bliźnich. Pamiętamy o chorych i samotnych, a gdy będzie taka potrzeba nie zwlekajmy z wezwaniem kapłana z sakramentami świętymi.

Apelujemy, by okazywać sobie życzliwość, serdeczność i pomagać sobie w przetrwaniu tego trudnego czasu.

 

WIELKI CZWARTEK 

Pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Dzień, w którym dziękujemy Bogu za ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Dziękujemy, że raczył pozostać z nami pod postacią Chleba i Wina, że możemy uczestniczyć we Mszy świętej i przyjmować Go w Komunii świętej. Dziękujemy również za kapłanów, którzy sprawują święte sakramenty, błogosławią, katechizują i modlą się z nami i za nas.

W Wielki Czwartek nie będzie Mszy świętej rano. O godzinie 7.00 celebracja wspólnotowa Liturgii Godzin w kościele.

Uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się
o 18.00. Po niej przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy i adoracja do godz. 24.00. Na Szczereżu Msza Święta o 17.00.
 

 

WIELKI PIĄTEK 

Upamiętniamy w tym dniu Mękę i Śmierć naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Rozpoczniemy ten dzień o godz. 7.00 wspólną modlitwą Liturgii Godzin, na którą zapraszamy siostry zakonne, oraz wszystkich, którzy chcą w ten sposób uczcić cierpiącego Jezusa. Przez cały dzień będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu w ciemnicy. Tego dnia nie sprawuje się Mszy Świętej. Przychodząc na adorację pamiętajmy, by umożliwić adorację także innym. Pamiętając o limitach czekajmy w skupieniu modlitewnym na zewnątrz na swoją kolej.

Dzieci zapraszamy na adorację Pana Jezusa o godz. 10.00, podczas której będą mogły ofiarować Mu swoją jałmużnę zbieraną do skarbonek.

W Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed świętem Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus prosił św. Faustynę, aby przez tę nowennę, która polega na odmawianiu przez dziewięć dni Koronki do Miłosierdzia Bożego, przygotować się do uroczystości, w której czcimy Boga w tajemnicy Jego nieskończonego miłosierdzia.

Nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia w Łącku i na Szczereżu o godz.15.00.

Uroczystości Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 17.30 Drogą Krzyżową. Po Drodze Krzyżowej liturgia Wielkiego Piątku z czytaniem Męki Pańskiej, adoracją Krzyża i Komunią świętą.
Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. Adoracja do 24.00
Młodzież zapraszamy na adorację od 22.00. Na Szczereżu początek liturgii Wielkiego Piątku o 17.00.

Nie będzie możliwości ucałowania krzyża przez wszystkich, dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy i zachęcamy do oddania czci Jezusowi Ukrzyżowanemu poprzez przyniesienie i ucałowanie własnego krzyża (np. tego z bierzmowania, albo tego, który wisi w naszym domu). Za pobożną adorację Krzyża od nabożeństwa w Wielki Piątek do liturgii Wielkiej Soboty można zyskać odpust zupełny. Prosimy o przyniesieni własnych krzyży na nabożeństwo. Ofiary składane przy adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej.

Serdecznie prosimy strażaków o wystawienie honorowej warty przy Grobie Pańskim; DSM, ministrantów i lektorów o adorację w ciemnicy i przy Grobie według wyznaczonego porządku.

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i powstrzymanie się od pokarmów mięsnych. Post ścisły polega na ograniczeniu się do trzech posiłków w ciągu dnia: jeden do syta i dwa lekkie. Do zachowania ścisłego postu zobowiązani są wszyscy wierzący od 18 do 60 roku życia. Abstynencja od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia do śmierci.

 

WIELKA SOBOTA 

Adorację w Grobie Pańskim rozpoczniemy o godz. 7.00 modlitwą Liturgii Godzin (brewiarz). Na Liturgię Godzin zapraszamy siostry zakonne, oraz wszystkich wiernych.

Poświęcenie pokarmów na parkingu wokół kościoła w godz. od 9.00 do 13.00 co pół godziny. Na Szczereżu poświęcenie pokarmów na placu wokół kaplicy o 10.00. Po poświęceniu w kościele będzie rozdawana Komunia Święta dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w celebracji Wigilii Paschalnej i będą się łączyć duchowo z celebracją.

Zachęcamy nie tylko do przyniesienia koszyczków ze święconką do poświęcenia. Jest to również okazja do modlitwy przy Grobie Pańskim, a także do rozmowy z dziećmi na temat wiary w Jezusa Zmartwychwstałego. Wykorzystajmy tę okazję, by wyjaśnić dzieciom, co stało się w te święte trzy dni i dlaczego są one dla nas tak ważne. Przychodząc na święcenie, a potem na adorację przy grobie pamiętajmy, by umożliwić adorację także innym. Pamiętając o limitach czekajmy w skupieniu modlitewnym na zewnątrz na swoją kolej.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00. Na zakończenie liturgii procesja rezurekcyjna ku uczczeniu Chrystusa Zmartwychwstałego. Na Szczereżu o godz. 19.00. Procesja rezurekcyjna w takim zakresie, w jakim umożliwią przepisy odbędzie po Liturgii Wigilii Paschalnej.

 

WIELKANOC

W niedzielę rano procesja wielkanocna z figurą Zmartwychwstałego Chrystusa przed pierwszą Mszą św. o godz. 6.30. Pozostałe Msze św. według porządku niedzielnego.

Uroczystość Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – to największe święto katolickie. Jezus umarł za nas wszystkich na krzyżu. Wierzymy, że zmartwychwstał i żyje. Wierzymy, że tak, jak niewiasty i apostołowie, możemy się z Nim spotkać. Wierzymy, że On jest wśród nas obecny. Niech Jezus będzie za to uwielbiony w naszym życiu!