Ogłoszenia parafialne – 32. Niedziela zwykła – 08.11.2020

Aby pobrać plik PDF – kliknij link: 32 Niedziela zwykła 08-11-2020 

Intencja powszechna: Módlmy się, aby postęp w zakresie robotyki i sztucznej inteligencji zawsze służył istocie ludzkiej.

Intencja parafialna: Módlmy się za naszych bliskich zmarłych. Módlmy się o zachowanie za chorych, za przebywających na kwarantannie, za wszystkich zaangażowanych w walkę z wirusem, módlmy się o pokój w naszej Ojczyźnie i o opamiętanie dla nakręcających spiralę nienawiści.

 

  1. Przeżywamy dziś 32. Niedzielę Zwykłą. Przez cały listopad, o 17.15 różaniec za zmarłych, których przywołujemy w wypominkach.
  2. Od wczoraj, czyli od 7 listopada do 30 listopada br. liczba wszystkich osób przebywających w kościele lub kaplicy nie może przekraczać limitu wyznaczonego przez władze państwowe – 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Nasz kościół ma 790 m2 powierzchni. Wynika z tego, że może w nim przebywać 52 wiernych, nie licząc przewodniczących liturgii i posługujących w kulcie. Kaplica na Szczereżu ma 240 m2, może w niej wobec tego przebywać 16 wiernych. Prosimy zajmować miejsca w kościele i w kaplicy zaczynając od przodu (niezależnie od tego, które miejsce byliśmy przyzwyczajeni zajmować do tej pory). W oczekiwaniu na spowiedź i w procesji do Komunii św. prosimy zachować odpowiedni dystans. Przypominamy, że zarówno wewnątrz i na zewnątrz kościoła obowiązuje zasłanianie nosa i ust. Prosimy o odkażanie rąk przed wejściem do kościoła i przy wyjściu.
  3. Przeżywamy dziś również Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zbiórka do puszek przeznaczona jest dla Organizacji „Kościół w Potrzebie”, która niesie pomoc naszym braciom w krajach, gdzie wciąż trwają prześladowania chrześcijan.
  4. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. wieczornej.
  5. Serdecznie dziękujemy za ofiary złożone przy okazji wypominków. Kapłani będą odprawiać w naszym kościele w każdą niedzielę listopada Msze święte o radość życia wiecznego dla wszystkich wypominanych.
  6. W środę Narodowe Święto Niepodległości. Msze święte w kościele parafialnym o godz. 7.00; 11.00 i 18.00. W kaplicy na Szczereżu o godz. 10.00 i 17.00.

Wraz z władzami Gminy Łącko zapraszamy do wspólnego świętowania. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości będą miały ograniczony charakter. O 10.45 delegacja władz w imieniu wszystkich mieszkańców naszej Gminy złoży kwiaty pod pomnikiem na Placu Marszałka Piłsudskiego. O 11.00 zostanie odprawiona Msza św. za naszą Ojczyznę. Prosimy o duchowe włączanie się w naszą modlitwę. Niech jednym ze znaków naszego świętowania będzie wywieszenie narodowych flag.

  1. Zwykle składka w 3. niedzielę listopada przeznaczona była na ogrzewanie kościoła. W obecnej sytuacji prosimy, by przesyłać ofiary bezpośrednio na konto parafialne z tytułem wpłaty: „Ogrzewanie kościoła”.
  2. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy zginęli w wypadkach drogowych, a także o ich bliskich przeżywających dramat rozstania. Sami przede wszystkim pamiętajmy także o roztropnym i zgodnym z przepisami i Przykazaniami Bożymi kierowaniu naszymi pojazdami.
  3. W ciągu tego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek – święto – rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – Kościoła katedralnego papieża;

– wtorek – wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła;

– środa – wspomnienie św. Marcina z Tours, biskupa;

– czwartek – wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika;

– piątek – wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych polskich męczenników.

  1. W minionym tygodniu W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została podpisana została umowa z wykonawcą Projektu Wymiany Pokrycia Dachu na naszym kościele parafialnym. W najbliższym tygodniu podpisane zostaną dokumenty niezbędne do rozpoczęcia prac wymiany pokrycia dachu. Prace rozpoczną się niezwłocznie po formalnym przekazaniu terenu budowy. Czekają nas w związku z tym pewne zmiany w organizacji naszego poruszania się wokół kościoła i inne konieczne zmiany. Będziemy o nich na bieżąco informować Będziemy również starać się, by prace nie utrudniły zbytnio możliwości korzystania z kościoła. Apelujemy, aby bezwzględnie podporządkować się wszelkim wskazaniom mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa, oraz sprawnego prowadzenia robót.
  2. Jak zapewne zauważyliście, ks. Włodzimierz po przebyciu COVID-19 powrócił do pełnej aktywności duszpasterskiej. Cieszymy się i dziękujemy wszystkim, którzy wspierali Go w modlitwie. Obecnie na kwarantannie w domu rodzinnym przebywa ks. Rafał, z powodu wykrycia COVID-19 u Taty. Ks. Rafał sam poddał się badaniu, które nie wykazało choroby, ale decyzją ks. Proboszcza do końca kwarantanny pozostanie z rodzicami w domu rodzinnym. Ks. Rafał będzie sprawował Msze św. w wyznaczonych przez nas intencjach.
  3. Informujemy, że od przyszłej niedzieli czytanie wypominków niedzielnych rozpoczynać się będzie na pół godziny przed każdą Mszą św. Czas bezpośrednio przed Mszą św. chcemy wykorzystać na krótkie katechezy dotyczące Mszy św., pozostałych sakramentów i prawd wiary.
  4. Chcieliśmy przywrócić na miejsce nakładki na ławki. Wszystkie zostały niedawno wyczyszczone i przygotowane do założenia, ale byłoby bardzo trudno zachować zasady epidemiologiczne, gdyby jakiś materiał znajdował się na ławkach. Prosimy cierpliwie znosić tę niedogodność. Założymy je ponownie, jak tylko będzie to bezpieczne.
  5. Bardzo prosimy wszystkich odwiedzających groby bliskich na cmentarzu o wyrzucanie śmieci wyłącznie do kontenerów. Jeśli kosze są już zapełnione odnieśmy śmieci do dużego kontenera, a nie rzucajmy ich koło kosza – zwłaszcza, że często jest to rzucanie na sąsiadujący grób. Szanujmy nie tylko groby swoich bliskich, ale wszystkie groby. Przewidując taką sytuację zabierzmy ze sobą na cmentarz jakąś dodatkową torbę i pofatygujmy się tych kilka metrów dalej do głównego kontenera.
  6. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele inwestycyjne, na budowę Krzyża oraz na cmentarz – na tacę, w kopertach i na konto parafialne:

Ofiary inwestycyjne – Łącko nr: 740, 111, 35, 549, 451, 152, 234, 907, 544, 304, 58, 168, 204, 209, 25, 462, 758, 119; Czerniec nr: 121, 158; Maszkowice nr: 286, 203; Szczereż nr: 83, 42;

Ofiary na Krzyż: Łącko nr: 440; 930, 234, 758; Czerniec nr: 4;

Ofiary na Cmentarz: Łącko nr: 548, 193, 610, 605, 197A, 557, 740, 626, 111, 70, 26, 170

Maszkowice nr: 83, 6; Czerniec nr: 41

Dziękujemy za ofiarę 5000 zł z przeznaczeniem na zakup naczyń liturgicznych: Łącko nr: 740.

Podsumowanie ofiar z października i listopada – koperty i wpłaty na konto – Inwestycyjne: 5 720 zł; na Krzyż: 2 680 zł; na Cmentarz: 1 330 zł.

  1. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej. W dzisiejszym wydaniu m.in. artykuł wyjaśniający co dokładnie oznacza ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
  2. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty do wieczności śp. Maria Kurzeja z Czerńca i śp. Maria Bandyk z Łącka. Polecajmy ich dusze Bożemu Miłosierdziu: dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…
  3. Informacja dla Liturgicznej Służby Ołtarza:

Zbiórki zostają zawieszone do końca listopada. Powrót do cotygodniowych spotkań będzie uzależniony od rozwoju sytuacji. Nie ma natomiast zakazu służenia przy ołtarzu. Oczywiście w zakrystii obowiązują zasady bezpieczeństwa (maseczki, odkażanie rąk).

  1. Prosimy o zapoznanie się z apelem Wojewody Małopolskiego, który zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.
  2. Prosimy o zapoznanie się z informacjami na temat funkcjonowania naszego duszpasterstwa w czasie ograniczeń. Informację zamieściliśmy na naszej stronie WWW. Prosimy o wydrukowanie i przekazanie informacji wszystkim, którzy nie mają możliwości korzystania z Internetu.
  3. Intencje pogrzebowe

śp. Zenon Czech        09.11 – 08.12. (Msze św. gregoriańskie)        o. Józef Wnęk (Kraków)

śp. Stefania Baziak    09.11 – 08.12. (Msze św. gregoriańskie)          ks. Marek Porczyński (Tomaszów Maz.)

 

 

Nasz kościół w Łącku w czasie obostrzeń z powodu pandemii:

W związku z tym, że ponownie znaleźliśmy się w sytuacji zaostrzenia reguł komunikacji i współżycia społecznego i ograniczenia możliwości dostępu do normalnej posługi w Kościele pragniemy podać kilka praktycznych informacji dotyczących funkcjonowania naszego duszpasterstwa w najbliższych dniach:

  1. Wszystkie zaplanowane wcześniej chrzty udzielane będą w ustaloną wcześniej niedzielę po Mszy św. o godz. 12.00.
  2. Sakrament pokuty (spowiedź) sprawujemy jak do tej pory. Ze względu na ograniczenia w liczbie wiernych w kościele zachęcamy, by umożliwiać przystąpienie do sakramentu pokuty osobom, które dłuższy czas nie były do spowiedzi. Osoby, które są w stanie łaski uświęcającej, pomimo mocnego przyzwyczajenia do regularnego przystępowania do spowiedzi powinny w takiej sytuacji dać szansę tym, którzy naprawdę potrzebują spowiedzi. W kolejce do konfesjonału należy zachowywać odpowiedni dystans. Prosimy o korzystanie ze środków odkażających. Unikajmy opierania się na folii.

Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret udzielający odpustu zupełnego wiernym zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, a także pracownikom służby zdrowia, rodzinom i wszystkim w jakikolwiek sposób dotkniętym tym problemem. By go otrzymać należy odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu, uczestniczyć we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu lub po prostu pomodlić się. Powinno być to połączone z wolą spełnienia wszystkich zwyczajnych warunków odpustu, czyli wolę przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak tylko czas epidemii się skończy, odmówienie modlitwy według intencji Ojca Świętego (Wierzę, Ojcze nasz i np. Zdrowaś Maryjo), oraz przyjęcia komunii świętej kiedy to stanie się możliwe.

Przypominamy niektóre informacje podawane przez nas na początku pandemii:

Akt żalu doskonałego. Kiedy nie ma możliwości sakramentalnej spowiedzi św. można odzyskać stan łaski uświęcającej poprzez wzbudzenie sobie aktu żalu doskonałego. Żal doskonały jest to ból duszy z powodu popełnionego grzechu wynikający z miłości do Boga. Gładzi on wszystkie grzechy (także ciężkie) wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do spowiedzi, choć zakłada zarazem pragnienie tego sakramentu, kiedy tylko nadarzy się okazja. Z tej możliwości odzyskania stanu łaski uświęcającej mogą skorzystać katolicy przekonani, iż otrzymają rozgrzeszenie w konfesjonale.

– Należy pamiętać, że przygotowujemy się do tego tak jak do spowiedzi. Pierwszym warunkiem dobrej spowiedzi jest szczery rachunek sumienia. Rachunek sumienia jest przede wszystkim stanięciem w szczerości serca przed Bogiem: zdaniem sobie sprawy z dobrodziejstw otrzymanych od Niego i naszej na nie odpowiedzi, z tego jak traktowaliśmy pochodzące od Niego wewnętrzne natchnienia do dobrego, jak wykonywaliśmy to, co w naszym życiu jest Jego wolą oraz jakie popełniliśmy uchybienia wobec Boga i wobec naszych bliźnich. Dobre przeżycie rachunku sumienia prowadzi nas do wzbudzenia sobie żalu doskonałego za popełnione grzechy w połączeniu z postanowieniem przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej jak tylko będzie to możliwe.

– Przy wzbudzaniu żalu doskonałego można posłużyć się następującą modlitwą: „Panie Boże mój, z głębi serca żałuję za wszystkie grzechy całego życia mego, ponieważ obraziłem Cię i zasłużyłem na słuszną karę. Najbardziej jednak żałuję za grzechy, dlatego, że Ciebie najlepszego Ojca grzechami moimi tak bardzo zasmuciłem i obraziłem. Żałuję, że z powodu odwrócenia się od Ciebie, zmarnowałem zasługi gorzkiej męki mojego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z miłości dla mnie w Ogrójcu krwią się pocił, był ubiczowany, cierniem ukoronowany, niósł ciężki Krzyż, na którym w wielkich boleściach umarł. Postanawiam przy pomocy Twojej łaski poprawić życie moje i więcej nie grzeszyć. Niech odtąd zrozumiem lepiej, że mój dom rodzinny, miejsce pracy, obowiązki moje i bliźnich są warsztatem mojej doskonałości i świętości.

Pragnę wynagrodzić wszelką szkodę, którą wyrządziłem. Pragnę zawsze do Ciebie należeć i przy pomocy łaski Twojej unikać wszystkich grzechów oraz okazji do nich. Obiecuję, że przy najbliższej okazji grzechy moje wyznam w spowiedzi świętej. Panie Jezu, nie bądź mi Sędzią, lecz Zbawicielem. Matko Syna Bożego, bądź też Matką moją i broń mnie od złego. Amen.”

– W przypadku pogrzebu prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się telefoniczne z kapłanem przed wizytą w kancelarii i umówienie się na konkretną godzinę (tel. służbowy podany jest w każdych ogłoszeniach).

Sakrament namaszczenia chorych i odwiedziny chorych. Zawieszone zostają czasowo pierwszopiątkowe wizyty u chorych. Chorych będziemy odwiedzali indywidualnie po wcześniejszym umówieniu. Chorych prosimy, by korzystali z transmisji Mszy św., przyjmowali Komunię duchową, jak również ofiarowali swoje cierpienie w intencji ustania epidemii oraz w intencji osób zakażonych wirusem i niosącym im pomoc. Chorzy i wszyscy wierni, którzy nie mogą wypełnić z powodu pandemii warunku zyskania odpustu zupełnego, jakim jest nawiedzenie cmentarza mogą zadośćuczynić temu obowiązkowi poprzez modlitwę przed obrazem Pana Jezusa lub Matki Bożej i ofiarowanie swojego cierpienia.

W dalszym ciągu pozostaje możliwość korzystania z sakramentu namaszczenia. Pamiętajmy o takiej możliwości zwłaszcza w niebezpieczeństwie śmierci. Zatem, gdy zaistnieje taka sytuacja bezzwłocznie należy zgłosić ten fakt telefonicznie. Kapłan uda się do chorego i w zależności od możliwości dostępu do chorego udzieli sakramentu namaszczenia i wiatyku albo przynajmniej rozgrzeszenia.

– W sytuacji, w której nie możemy pójść do kościoła, otwierajmy nasze serca i nasze domy dla Jezusa. Trwajmy na modlitwie, służmy sobie wzajemnie, bądźmy dla siebie źródłem błogosławieństwa i umocnienia. Zapewniamy Was o naszej pamięci w codziennej modlitwie, a także w każdej Mszy św., w czasie której obejmujemy Wszystkich Was. Pozostajemy do dyspozycji nie tylko w czasie posługi liturgicznej w kościele. Jeśli ktoś przeżywa jakieś trudności i problemy – rodzinne, osobiste i chciałby porozmawiać prosimy najpierw o skontaktowanie się telefoniczne, albo podejście o nabożeństwie.

– Pamiętajmy w tym czasie w sposób szczególny o osobach samotnych, starszych, o chorych z naszego sąsiedztwa. Zajrzyjmy do nich i zapytajmy, czy im czegoś nie potrzeba, zgłośmy ich do kancelarii (adres nr telefonu). Pomóżmy zrobić zakupy, itp., jednym słowem: Czuwajmy! Wszystkich, którzy mają możliwość korzystania z Internetu prosimy, by wydrukować nasze ogłoszenia i dostarczyć do tych osób, które takiej możliwości nie mają. Myślimy tutaj zwłaszcza o starszych i samotnych.

– Przez cały czas uruchomiona jest transmisja z naszego kościoła. Wszelkie usterki prosimy zgłaszać do parafii.

– Prosimy na bieżąco śledzić nasze ogłoszenia parafialne i stronę FB, gdyż, jak widać, jest to na razie najskuteczniejszy sposób przekazywania informacji.

– Zachęcamy do korzystania z bogatej oferty religijnej w radiu, telewizji i w Internecie.

Nasz służbowy telefon komórkowy: 571 343 406

www.parafia.elacko.pl

https://www.facebook.com/Parafia-pw-św-Jana-Chrzciciela-w-Łącku