Ogłoszenia parafialne – 19. Niedziela Zwykła – 09.08.2020

Aby pobrać plik PDF – kliknij link: 19. niedziela zwykła – 09.08.2020

Intencja ogólna: za wszystkie osoby, które pracują i żyją dzięki morzu, w tym marynarze, rybacy i ich rodziny.

Intencja parafialna: za parafian uzależnionych od alkoholu o nawrócenie i uzdrowienie i za rodziny alkoholików o potrzebne łaski; o zachowanie od koronawirusa.

 1. Przeżywamy dziś 19 Niedzielę zwykłą. Po porannej Mszy świętej w kościele parafialnym w Łącku i w kaplicy na Szczereżu zmiana tajemnic różańcowych.
 2. W związku ze wprowadzonymi od wczoraj obostrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa epidemiologicznego (znajdujemy się w strefie czerwonej) przypominamy, że w pierwszej kolejności wszystkich nas w dalszym ciągu obowiązują wszystkie ogólne zasady bezpieczeństwa, takie, jak dezynfekcja rąk i unikanie bezpośredniego kontaktu na spotkaniach i noszenie maseczki w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w kancelarii parafialnej, w sali pod plebanią, a także na zewnątrz (na placu wokół kościoła i wokół kaplicy na Szczereżu). Maseczki odsłaniamy tylko bezpośrednio do przyjęcia Komunii św. Od wczoraj wprowadzony został ponownie przez władze sanitarne limit przebywających wewnątrz kościoła – tzn. jedna osoba na 4 m2. powierzchni. W związku z tym ograniczeniem prosimy, by w kościele i w kaplicy nie zajmować miejsc więcej, niż co drugie/trzecie. Przed wejściem rozglądnijmy się uważnie i kiedy stwierdzimy, że zbliżamy się do limitu pozostańmy na zewnątrz. Będziemy wychodzić z Komunią św. na zewnątrz. Wszędzie obowiązuje jednak maseczka i odpowiednia odległość. Prosimy także o zachowanie wprowadzonych zasad przyjmowania Komunii św. Wszyscy, którzy przyjmują Komunię św. do ust proszeni są o ustawianie się w procesji wyłącznie do szafarza udzielającego Komunii św. po prawej stronie ołtarza patrząc od strony kościoła (tzn. po stronie kamery). W przypadku, gdyby był tylko jeden szafarz prosimy, by przyjmujący Komunię św. do ust ustawiali się na końcu procesji, tak, by umożliwić przystąpienie do Komunii św. przyjmującym Ciało Pańskie na rękę. Przypominamy, że na naszej parafialnej stronie internetowej znajduje się link do filmu, który pokazuje, w jaki sposób należy przyjmować Komunię św. na rękę. W procesji komunijnej należy zachować odpowiednie odległości. Przystępując do sakramentu pokuty i pojednania pamiętajmy o korzystaniu ze środków odkażających i o tym, by „nie przyklejać” się do konfesjonału. W kolejce do spowiedzi należy zachować odpowiednie odległości. Przypominamy, że wszystkie te zasady nie są opcjonalne, ale obowiązują wszystkich – niezależnie od tego, jakie ktoś ma prywatnie poglądy na kwestie koronawirusa. Środki bezpieczeństwa, jakie podejmujemy w kościele są wyrazem naszej troski i odpowiedzialności za najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo, najsłabszych członków naszej wspólnoty. Niniejsze zasady obowiązują aż do odwołania czerwonego alertu.
 3. W ciągu tygodnia będziemy przeżywać:

– w poniedziałek – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika;

– we wtorek – św. Klary, dziewicy;

– w piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika;

 1. W sobotę, 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przypominamy, że jest to święto obowiązkowe. Porządek Mszy św. – jak w niedzielę. Na każdej Mszy świętej poświęcenie ziół. Gorąco zachęcamy, by przygotować piękne wianki. Byłoby pięknie, gdyby w tym dniu zamiast kupowanych kwiatów nasz kościół został przystrojony w piękne kwiaty z naszych pól i domowych ogródków. Wszystkie Panie, które chciałyby pomóc w przygotowaniu przystrojenia kościoła prosimy o kontakt z Siostrami Służebniczkami.
 2. W sobotę o godz. 15.00 na Górze Zyndrama będzie sprawowana Msza św., podczas której w szczególny sposób będziemy polecać wszystkich mieszkańców Maszkowic, wypraszając potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. W czasie uroczystości dokonamy poświęcenia kapliczki wzniesionej dla upamiętnienia 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne uroczystość ta będzie miała ograniczony wymiar. Przypominamy, że ilość uczestników jest ograniczona do 150 osób, a sami uczestnicy zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu od siebie i założenia maseczek – także na zewnątrz. Ze względu na ograniczenia nie będzie żadnych tradycyjnych – dodatkowych punktów programu. Organizatorów i uczestników uroczystości prosimy o bezwzględne przestrzeganie wszystkich ogólnych i nadzwyczajnych obowiązujących w strefie czerwonej przepisów epidemiologicznych.
 3. W niedzielę – 16 sierpnia o godzinie 16.00 planowana jest Msza św. na Cmentarzu cholerycznym w Czerńcu. Zasady organizacji – takie same, jak w przypadku Góry Zyndrama. Sytuacja jest rozwojowa, dlatego prosimy na bieżąco śledzić naszą stronę parafialną i FB, gdzie będziemy informowali o wszystkich kolejnych zmianach, jeśli takie będą konieczne do podjęcia.
 4. Wszystkim Solenizantom, Solenizantkom i Jubilatom świętującym w tym tygodniu składamy najlepsze życzenia. Do życzeń dołączamy modlitwę.
 5. W najbliższy czwartek przypada 13 dzień sierpnia. Uczcimy Maryję poprzez „Nabożeństwo fatimskie”. Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00. Tradycyjnie w naszym kościele w tym dniu adoracja od godz. 17.00. Po Mszy św. procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i modlitwa różańcowa. Zechciejmy poświęcić czas na modlitwę różańcową, odpowiadając w ten sposób na wołanie Matki Bożej z Fatimy o modlitwę i wynagradzanie za grzechy. Wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć bezpośrednio, zachęcamy do łączenia się duchowego poprzez naszą transmisję internetową. Wszystkich, którzy zdecydują się przyjść prosimy o przyniesienie ze sobą lampionów. Do niesienia figury oraz odmawiania poszczególnych dziesiątków różańca prosimy członków Róż: 34, 35, 36, 37 i 38-ej.
 6. Bóg zapłać za wszelkie ofiary złożone na tacę w ubiegłą niedzielę. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. W przyszłą niedzielę składka inwestycyjna. W najbliższym czasie czekają w kolejce – przycięcie i konserwacja lip wokół kościoła, nasadzenie drzew tworzących korytarz ochronny dla nietoperzy, musimy także z własnych środków zapłacić za projekt wymiany dachu (w sumie to wydatek rzędu 70 tyś. zł). Parafia musi pokryć to ze środków własnych po to, by wymiana ruszyła w listopadzie.
 7. Bóg zapłać za ofiary indywidualne na cele inwestycyjne z Łącka – nr 289, 560, 562, 436, 111, 203, 499, 565, 450, 544, 9, 247, 222, 514, 140, 428, 504, 431; z Czerńca – nr 96; z Maszkowic – nr 102; ze Szczereża – nr 11, 25, 21. Bóg zapłać za ofiary przekazane na Krzyż na Cebulówce: z Łącka – nr 143, 315, 829, 519, 757; z Czerńca – nr 3. Serdeczne Bóg zapłać składamy wszystkim anonimowym darczyńcom, a także wszystkim, którzy podali tylko imię i nazwisko. Ze względu na RODO nie możemy bez ich wyraźnej zgody publikować nazwisk, ale w naszej parafialnej kartotece odnotowujemy wszystkie poszczególne ofiary.
 8. Pragniemy serdecznie podziękować Panom Stanisławowi i Tadeuszowi Cebulom z rodzinami za wyjście z inicjatywą i gotowość przekazania należącego do rodziny terenu, na którym ma być wzniesiony pomnik upamiętniający 800-lecie istnienia parafii, 300-lecie konsekracji kościoła, 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, 100-lecie odzyskania niepodległości w 1918 r. i 100-lecie „Cudu nad Wisłą” – zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi. Krzyż, jaki ma stanąć w tym miejscu będzie materialnym znakiem naszej wdzięczności Jezusowi Chrystusowi za Jego obecność na naszej ziemi.
 9. Zachęcamy do lektury Gościa niedzielnego.
 10. Zapowiedzi przedślubne:

Jan MOZDYNIEWICZ z Łącka i Wiktoria NAWARA z par. św. Józefa Robotnika w Kielcach (2);
Michał Jan MIROTA z Łącka i Paulina LEŚNIAK z Wrzaw (2);
Jan Stanisław DĄBROWSKI z Łącka i Karolina WOJNAROWSKA z Łącka (1).
Prosimy o modlitwę o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych.
Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tych małżeństw, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej!

Intencje pogrzebowe:

śp. Piotr Mrówka                      11.08-09.09. (gregoriańskie)      ks. Piotr Nowak (WSD Tarnów)

śp. Piotr Mrówka                      10-14.08                                   ks. Rafał Płaczek (poza par.)

śp. Władysława Faron               16.08-17.09                              ks. Andrzej Wus (Ukraina)

 

INFORMACJA

Zakład Gospodarki Komunalnej w Łącku informuje, że w najbliższym czasie w miejscowościach  Łącko, Czerniec, Czarny Potok,  Maszkowice i Szczereż firma P.U.K. „EMPOL” Sp. z o.o. przeprowadzi zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, AGD i RTV (takich jak: stare meble, ramy okienne, opony, pralki, lodówki, telewizory itp.).

Zbiórka odbędzie się według następującego porządku:

17 sierpnia 2020 r. – Czerniec, Maszkowice

19 sierpnia 2020 r. – Łącko

20 sierpnia 2020 r. – Czarny Potok, Szczereż

Odpady należy wystawić przy drodze gminnej w dniu zbiórki do godz. 7.00 przed posesją tak, aby nie utrudniały ruchu pojazdów i pieszych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łącku, na stronie internetowej zakładu lub pod nr tel. (018) 444 55 58, wew. 3.