OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 19. NIEDZIELA ZWYKŁA – 07.08.2022

Papieska intencjaZa małych i średnich przedsiębiorców: Módlmy się, aby mali i średni przedsiębiorcy, poważnie dotknięci kryzysem gospodarczym i społecznym, znaleźli środki niezbędne do kontynuowania swojej działalności w służbie społeczności, w których żyją.

Intencja parafialna: Módlmy się za osoby, które są zniewolone przez alkohol, narkotyki i inne uzależnienia i za ich rodziny.

 1. Przeżywamy dzisiaj 19 Niedzielę Zwykłą. Przypominamy, że jest to czas urlopów księży. Kancelaria czynna codziennie w godz. 8.00-9.00 oraz po wieczornej Mszy św. W niedziele i święta kancelaria nieczynna. W sprawach pilnych prosimy kontaktować się księdzem dyżurnym (nr kom. – 571343406).
 2. W następną niedzielę po porannych Mszach św. w Łącku i na Szczereżu zmiana tajemnic różańcowych (w poprzednich ogłoszeniach pojawił się błąd).
 3. W ciągu tygodnia będziemy przeżywać:

– poniedziałek, 8 sierpnia – wspomnienie św. Dominika, prezbitera;

– wtorek, 9 sierpnia – święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy;

– środa,  10 sierpnia – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika – Panu Jerzemu Demskiemu z okazji święta patrona wszystkich diakonów składamy życzenia błogosławieństwa Bożego w posłudze diakona i życiu osobistym;

 1. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia. Do życzeń dołączamy modlitwę.
 2. Witamy w naszej parafii wszystkich urlopowiczów i turystów. Życzymy dobrego odpoczynku w kontakcie z naszą piękną przyrodą i naszymi parafianami.
 3. Bóg zapłać za ofiary na cele inwestycyjne i funkcjonowanie parafii składane na tacę, w kopertach i na konto parafialne.
 4. W przyszłą sobotę z racji 13 dnia miesiąca sierpnia zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie i procesję różańcową wokół kościoła po Mszy św. o godz. 18.00. Do niesienia figurki i prowadzenia modlitwy różańcowej zapraszamy Róże: 15, 16, 17, 18. Do niesienia figurki przy ostatnim dziesiątku różańca zapraszamy tych, którzy mają jakąś swoją ważną intencję do przedstawienia Matce Bożej. Gdyby któraś Róża nie mogła się pojawić to prosimy o wcześniejsze zgłoszenie.
 5. W przyszłą niedzielę o godz. 15.00 na Górze Zyndrama, przy kapliczce wzniesionej dla upamiętnienia 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będzie sprawowana Msza św., podczas której w szczególny sposób będziemy modlić się za mieszkańców Maszkowic, dziękując za opiekę Bożą i prosząc o potrzebne łaski w rodzinach, zachowanie od klęsk żywiołowych i dobre zbiory. Po Mszy św. mieszkańcy Maszkowic zapraszają wszystkich na wspólne świętowanie. Będzie coś dla ciała i dla ducha, czyli poczęstunek i możliwość spotkania. Zapraszamy na Mszę św. i spotkanie kierujemy do wszystkich parafian i gości.
 6. Wszystkich, którzy z troską przyjęli informację o zniszczeniu kapliczki na skrzyżowaniu na Radowej (Lasek – smreczyna), pragniemy poinformować, że sprawa została wyjaśniona. Na szczęcie nie sprawdziły się obawy, że może to być działanie jakiejś obcej grupy. Z tego, co udało się ustalić, przyczyna tkwi w problemach zdrowotnych. Stan zdrowia tego młodego człowieka w momencie czynu wskazuje, że nie był świadomy tego, co robi. Ufamy, że podjęta terapia przyniesie dobre skutki. Podejmując przyrzeczenia abstynenckie w sierpniu pamiętajmy, że w ten sposób my także możemy pomagać osobom, które często znamy z sąsiedztwa. Dziękujemy rodzinie za uporządkowanie miejsca modlitwy. Apel o modlitwę i o czujność przy kościele, na cmentarzu i wszystkich kapliczkach pozostaje jednak wciąż aktualny.
 7. Można już zapisywać się na 40 Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską – bliższe informacje w kancelarii parafialnej i na stronach internetowych pielgrzymki https://forms.gle/XbnwswhnXgEvKpvq7. Można także zapisywać się na duchowe pielgrzymowanie. Spotkanie przed pielgrzymką w Łącku – 14 sierpnia (niedziela) godz. 19.00.
 8. Parafia Tylmanowa i Związek Podhalan Oddział Tylmanowa zapraszają na Mszę św. papieską na Błyszczu dzisiaj o godz. 14.00. Mszy św. przewodniczył będzie ks. Bp. Andrzej Jeż, Biskup tarnowski.
 9. Zachęcamy do lektury prasy religijnej. W najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” polecenia godna jest odpowiedź na coraz częstszy zarzut, że do niedawna Kościół zabraniał indywidualnego czytania Pisma Świętego, a w wakacyjnym cyklu reportaż o duchowych i kulinarnych smakach Podhala.
 10. Zapowiedzi przedślubne. W najbliższym czasie zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński:

Konrad OPYD ze Szczawy i Agata NAJDUCH z Łącka (2);

Prosimy o modlitwę o dobre przygotowanie do sakramentu małżeństwa dla narzeczonych. Jeśli ktoś zna okoliczności, które mogą być przeszkodą do zawarcia tego małżeństwa, prosimy o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.

 1. Są jeszcze wolne miejsca na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy 25 sierpnia. Wyjazd o godz. 6.00 z parkingu przy kościele w Łącku. Koszt 80 zł., zapisy w kancelarii parafialnej. Pielgrzymów, którzy wybierają się na całą pielgrzymkę zachęcamy by zapisali się na powrót na autokary organizowane przez naszą Parafię (koszt 50 zł). Organizujemy także autobus, który zawiezie pielgrzymów do Tarnowa na rozpoczęcie pielgrzymki w dniu 17 sierpnia (koszt 20 zł).

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z 40. Pieszą Pielgrzymką Tarnowską

Umiłowani Diecezjanie!

„Dzięki wierze ten, którego nazwano Abrahamem, usłuchał wezwania, by wyruszyć do ziemi, którą miał objąć w posiadanie. Wyszedł, nie wiedząc, dokąd idzie” (Hbr 11, 8). Usłyszane dzisiaj słowa z Listu do Hebrajczyków przywołują przykłady wiary wielkich postaci historii zbawienia. Są oni przedstawieni nam jako ludzie, którzy uwierzyli Bogu i powędrowali za Jego słowem i obietnicą.

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do wędrowania drogą wiary. Na co dzień często zapominamy, że Bóg pragnie być obecny w nas i chce prowadzić nas przez życie. Dobrą okazją, by ćwiczyć się w podążaniu w pełnym zaufaniu za obietnicą Boga jest piesza pielgrzymka. Warto wybrać się na pielgrzymi szlak, jeśli jeszcze ktoś się na to nie zdecydował, albo nie miał okazji zakosztować tej formy pobożności. Tym bardziej, że w tym roku przypada 40. rocznica zainicjowania Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, do sanktuarium Bogarodzicy Dziewicy Maryi.

Pielgrzym wyrusza w drogę po to, aby dotrzeć do świętego miejsca, zarówno w sensie zewnętrznym, jak również wewnętrznym, czyli pragnie też dotrzeć do świętości w sobie samym, w swojej rodzinie i szerzej – w życiu społecznym. Pielgrzym idzie do sanktuarium po to, żeby spotkać się z Bogiem, przeżyć Jego obecność, oddać Mu cześć i otworzyć przed Nim swoje serce.

Po utrudnieniach spowodowanych pandemią, w tym roku nareszcie będziemy mogli pielgrzymować w zwyczajnej formie. Gorąco zapraszam Was, drodzy Diecezjanie, do wyruszenia na pielgrzymi szlak i skorzystania z wyjątkowego daru rekolekcji w drodze, których w tym czasie niepokoju, napięć, rozbicia wewnętrznego i chaosu wszyscy bardzo potrzebujemy.

Z pasterskim błogosławieństwem i darem modlitwy

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI