Duszpasterstwo parafialne w czasie epidemii

Sakrament chrztu
Wszystkich, którzy w tych dniach, lub w najbliższym czasie mieli zaplanowany chrzest swojego dziecka prosimy o spokojne zaczekanie do czasu zakończenia stanu epidemii. W przypadku zagrożenia życia dziecka kontaktujemy się z kapłanem (tel. 18 444-62-40 lub 571-343-406).

Należy pamiętać, że w niebezpieczeństwie śmierci dziecka, każdy wierzący może udzielić chrztu posługując się materią i formą ustaloną przez Kościół. Należy trzykrotnie polać główkę dziecka wodą i wypowiedzieć formułę:
[wypowiadamy imię dziecka, np. Janie] „ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Sakrament pokuty i pojednania (spowiedź). 
W tej wyjątkowej sytuacji zachęcamy, by do spowiedzi przystępowały osoby mające świadomość popełnienia grzechu śmiertelnego. Osoby, które są w stanie łaski uświęcającej, pomimo mocnego przyzwyczajenia do regularnego przystępowania do spowiedzi powinny w takiej sytuacji dać szansę tym, którzy naprawdę potrzebują spowiedzi.
Do sakramentu pokuty umawiamy się telefonicznie (tel. 18 444-62-40 lub 571-343-406). 
Akt żalu doskonałego. Kiedy nie ma możliwości sakramentalnej spowiedzi św. można odzyskać stan łaski uświęcającej poprzez wzbudzenie sobie aktu żalu doskonałego. Żal doskonały jest to ból duszy z powodu popełnionego grzechu wynikający z miłości do Boga. Gładzi on wszystkie grzechy (także ciężkie) wtedy, kiedy nie jest możliwe przystąpienie do spowiedzi, choć zakłada zarazem pragnienie tego sakramentu, kiedy tylko nadarzy się okazja. Z tej możliwości odzyskania stanu łaski uświęcającej mogą skorzystać katolicy przekonani, iż otrzymają rozgrzeszenie w konfesjonaleNależy pamiętać, że przygotowujemy się do tego tak jak do spowiedzi. Pierwszym warunkiem dobrej spowiedzi jest szczery rachunek sumienia. Rachunek sumienia jest przede wszystkim stanięciem w szczerości serca przed Bogiem: zdaniem sobie sprawy z dobrodziejstw otrzymanych od Niego i naszej na nie odpowiedzi, z tego jak traktowaliśmy pochodzące od Niego wewnętrzne natchnienia do dobrego, jak wykonywaliśmy to, co w naszym życiu jest Jego wolą oraz jakie popełniliśmy uchybienia wobec Boga i wobec naszych bliźnich. Dobre przeżycie rachunku sumienia prowadzi nas do wzbudzenia sobie żalu doskonałego za popełnione grzechy w połączeniu z postanowieniem przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej jak tylko będzie to możliwe.

Przy wzbudzaniu żalu doskonałego można posłużyć się następującą modlitwą:
Panie Boże mój, z głębi serca żałuję za wszystkie grzechy całego życia mego, ponieważ obraziłem Cię i zasłużyłem na słuszną karę. Najbardziej jednak żałuję za grzechy, dlatego, że Ciebie najlepszego Ojca grzechami moimi tak bardzo zasmuciłem i obraziłem. Żałuję, że z powodu odwrócenia się od Ciebie, zmarnowałem zasługi gorzkiej męki mojego Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z miłości dla mnie w Ogrójcu krwią się pocił, był ubiczowany, cierniem ukoronowany, niósł ciężki Krzyż, na którym w wielkich boleściach umarł. Postanawiam przy pomocy Twojej łaski poprawić życie moje i więcej nie grzeszyć. Niech odtąd zrozumiem lepiej, że mój dom rodzinny, miejsce pracy, obowiązki moje i bliźnich są warsztatem mojej doskonałości i świętości.
Pragnę wynagrodzić wszelką szkodę, którą wyrządziłem. Pragnę zawsze do Ciebie należeć i przy pomocy łaski Twojej unikać wszystkich grzechów oraz okazji do nich. Obiecuję, że przy najbliższej okazji grzechy moje wyznam w spowiedzi świętej. Panie Jezu, nie bądź mi Sędzią, lecz Zbawicielem. Matko Syna Bożego, bądź też Matką moją i broń mnie od złego. Amen.

Przypominamy, że Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret udzielający odpustu zupełnego wiernym zarażonym koronawirusem, przebywającym na kwarantannie, a także pracownikom służby zdrowia, rodzinom i wszystkim w jakikolwiek sposób dotkniętym tym problemem. By go otrzymać należy odrzucić wszelkie przywiązanie do grzechu, uczestniczyć we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu lub po prostu pomodlić się. Powinno być to połączone z wolą spełnienia wszystkich zwyczajnych warunków odpustu, czyli wolę przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, jak tylko czas epidemii się skończy, odmówienie modlitwy według intencji Ojca Świętego (Wierzę, Ojcze nasz i np. Zdrowaś Maryjo), oraz przyjęcia komunii świętej kiedy to stanie się możliwe. 

Sakrament namaszczenia chorych i odwiedziny chorych
Zawieszone zostają, aż do ustania epidemii, pierwszopiątkowe i przedświąteczne wizyty u chorych. Chorych prosimy, by korzystali z transmisji Mszy św., przyjmowali Komunię duchową, jak również ofiarowali swoje cierpienie w intencji ustania epidemii oraz w intencji osób zakażonych wirusem i niosącym im pomoc.

Posługę osobom chorym i w podeszłym wieku niestety musimy ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci. Zatem, gdy zaistnieje taka sytuacja bezzwłocznie należy zgłosić ten fakt telefonicznie (tel. 18 444-62-40 lub 571-343-406); kapłan uda się do chorego.

Przypominamy, że przepisy państwowe wykluczają kontakt z osobami przechodzącymi kwarantannę, w związku z tym kapłani nie powinni się do nich udawać, niemniej jednak, gdy pojawi się niebezpieczeństwo śmierci należy zgłosić ten fakt telefonicznie; po konsultacji z odpowiednimi służbami (Sanepid), podejmiemy decyzję

Pogrzeb
Przed wizytą w kancelarii prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 18 444-62-40 lub 571-343-406). Obrzędy pogrzebu ograniczone są wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób.
W obecnej sytuacji nie ma również możliwości gromadzenia się na tradycyjnej wspólnotowej modlitwie różańcowej w gronie sąsiadów i znajomych w kościołach, kaplicach, a tym bardziej w domach. Pozostaje modlitwa rodzinna.
Msza żałobna z udziałem wiernych będzie odprawiona, gdy ustanie stan epidemii, po ustaleniu terminu z rodziną zmarłego. W dniu pogrzebu zostanie odprawiona jedynie Msza św. żałobna bez ciała zmarłego. Uczestniczyć w niej może nie więcej niż 5 osób.
Msze święte
Msze św. tym czasie sprawowane są tylko w kościele parafialnym. Mieszkańców Szczereża informujemy, że intencje zamówione w kaplicy odprawiane są w kościele parafialnym w Łącku: w niedzielę: intencja z 7.45 o godz. 7.00, intencja z 11.15 o godz. 12.00, intencja z godz. 17 w środę i w piątek o godz. 18.00.
Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej
Tak długo jak placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów, nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Eucharystii.
Możliwość zorganizowania uroczystości w maju i miesiącach późniejszych jest uwarunkowana od następujących czynników:
– Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystość nie będzie organizowana;
– Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafii wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę. O dalszych decyzjach będziemy informować w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.
Sakrament Bierzmowania
W związku z zagrożeniem powodowanym przez koronawirus oraz podjętymi decyzjami władz państwowych, w diecezji tarnowskiej zawieszone zostało udzielanie sakramentu bierzmowania, aż do odwołania.
Tak długo jak placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów, nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne w ramach przygotowania do przyjęcia Bierzmowania.